WhatsApp Image 2020-10-16 at 03.30.04

Alegeri studențești – Turul 1

În urma numărării voturilor exprimate, comisia electorală a constatat următoarele:
Cvorumul de 33% + 1 a fost îndeplinit la anul I (168 voturi din totalul de 440, reprezentând 38.18%); anul II ( 124 voturi din totalul de 291, reprezentând 42.61% ); anul III (147 voturi din totalul de 245, reprezentând 60%); doctorat (57 voturi din totalul de 122 reprezentând 46%); senat ( 608 voturi din totalul de 1508 reprezentând 40%).
În consecință, comisia electorală a conchis că alegerile pentru desemnarea reprezentanților anilor I ; II ; III și doctorat, în Consiliul Facultății pot fi validate în următoarele cazuri:

Anul I:

Nasta Marius-Adrian ( 58 de voturi din 168, adică 34.52%)

Matei Denisa-Elena (31 de voturi din 168, adică 18.45%)

Bulgariu Elena-Cristiana (57 de voturi din 336, adică 33.92%)

Uță Cătălina Ioana ( 49 de voturi din 168, adică 29.16%)

Ochetan Mihai (100 de voturi din 168, adică 59.52%)

Coconea Sabina (41 de voturi din 168, adică 24.40%).
Anul II:

Dragomir Maria-Alexandra (55 de voturi din 124, adică 44.35%)

Vasile Dănuț (69 de voturi din 124, adică 55.64%)

Tihu Valentin Marian (20 de voturi din 124, adică 16.1%)

Marin Alina (28 de voturi din 124, adică 22.58%)

Barbu Alexandru (76 de voturi din 124, adică 61.29%).
Anul III:

Gîlcă George (8 voturi din 147, adică 11,76 %)

Vlaic Sorin (139 de voturi din 147, adică 88,24%).
Master I:

Tudor Elena-Adelina (63 de voturi pro, 4 abțineri și 3 voturi contra) .Prezența la vot 29,1%.
Master II:

Stoica Alexandru-Arcadie (36 de voturi pro, 3 abțineri și 5 contra). Prezența la vot 25%.
Doctorat:

Dobre Alexandra Florina (54 de voturi pro, 2 abțineri și un vot contra). Prezența la vot 46%.

Student Senator:

Vlaic Sorin (296 de voturi, adică 48,7%)

Stoica Alexandru-Arcadie ( 312 de voturi, adică 51,3%).

La anul I nu s-a indeplinit condiția de majoritate absolută pentru unul dintre candidați, astfel încât va fi necesara desfășurarea turului 2. Candidații care intră mai departe în turul 2 sunt :
– Nasta Marius Adrian;
– Bulgariu Elena-Cristiana
Cvorumul de 33% + 1 nu a fost îndeplinit la master I ( 70 de voturi din 240 adică 29,1%) și master II (44 de voturi 170, adică 25%), astfel, va fi necesara desfășurarea turului 2.
La anul II, anul III, doctorat și Senat, îndeplinindu-se condiția de majoritate absolută, astfel încât să nu fie necesară desfășurarea turului 2, s-au concluzionat următorii reprezentanți de an în Consiliul Facultatii de Istorie și a reprezentantului studenților în Senatul UB :
anul II: Vasile Dănuț și Barbu Alexandru
anul III : Vlaic Sorin Ioan
doctorat : Dobre Alexandra Florina
Senat : Stoica Alexandru Arcadie
În consecință, comisia electorală a conchis că alegerile pentru desemnarea reprezentanților anului I , master I si master II vor continua cu turul al II-lea în data de 28.10.2020, intervalul orar 10-22.
Componența Comisiei Electorale:
 Răceală Iulian – Licență I, Membru
 Popa Mihai-Alexandru – Licență II, Membru
 Ursache Oana – Licență III, Membru
 Tănase Vlad-Andrei – Master I, Președinte
 Sabău Alexandru – Master II, Membru
 Filipescu Ionuț – Doctorat, Membru
 Ștefan Irninis-Alexandra – Reprezentant ASID, Membru
 Răhăianu Adriana – Reprezentant ASID, Membru
 PROFEESOR OBSERVATOR: conf.univ.dr.Florentina Nițu